top of page

Блог про продакт менеджмент

Практичний досвід та професійні інсайти від продакт менеджерів Wix для української професійної спільноти.

Ask PM: про старт кар’єри, улюблені продукти та інсайти, які допомагають у роботі

У серії публікацій «Ask PM» продакт-менеджери Wix, які здебільшого звикли ставити питання, будуть на них відповідати. Цього разу поговорили з Людмилою Тюрніковою, Дар’єю Ревою, Олександром Баранниковим, Аліною Орішич та Людмилою Небожак про старт кар’єри PM, продукти, що надихають, та інсайти, які вплинули і допомагають у роботі.


Людмила Тюрнікова, PM у Domains by Wix

Як у тебе виник інтерес до продакт-менеджменту?

Я починала працювати в IT як вебмаркетолог. Коли перейшла в компанію побільше, дізналась, що існує така роль — продакт-менеджер.

Мені сподобалось, що продакт менеджер вивчає проблеми та працює над тим, щоб зробити продукт кращим. Мені вдалось перейти на цю позицію, і вже більше 9 років я дуже люблю те, чим займаюсь.

Розкажи коротко про свій продукт та команду у Wix.


Моя команда працює над продуктом «Домени». Він є досить популярним, тому що після створення сайту користувачі Wix, зазвичай, хочуть підключити домен.

Домени — складний в технічному плані продукт, тож наш головний виклик — зробити його зрозумілим для всіх користувачів.

В нас велика команда. Це 20 людей, серед яких є продакт-менеджери, розробники, дизайнери, аналітики та тестувальники. Всі разом ми намагаємося зробити наш продукт максимально простим та стабільним.


Які продукти тебе надихають та чому?


Чесно кажучи, мене найбільш надихають не продукти, а люди.

Якщо казати про натхнення в роботі, то я отримую його саме з відгуків наших користувачів та колег в команді.

Авжеж, я слідкую за багатьма продуктами і часто оцінюю їх не тільки як користувачка, але й як продакт-менеджерка.

Мене найбільше цікавлять ті продукти, які змінюють поведінку та спосіб життя. Я спостерігаю за ними та намагаюся зрозуміти, як саме їм це вдалося.

Мене вражає Netflix і те, як вони змогли адаптувати свою бізнес-модель, вивести якість контенту на новий рівень і поступово змінювати те, як люди дивляться фільми.


Найбільш корисна порада щодо кар’єри, яку коли-небудь отримувала.


Є одна фраза, яка колись мені дуже допомогла. Я мріяла відвідати міжнародну конференцію з продакт-менеджменту і ось, нарешті, потрапила на цю подію, де зібралися менеджери з 50 країн.

У вступному слові засновник конференції розповідав про синдром самозванця, і виявилось, що це відчуття було знайоме не лише мені, а абсолютно всім присутнім.

Продакт-менеджери щодня працюють з експертами з різних сфер — розробниками, дизайнерами, аналітиками і часом можуть почувати себе самозванцями, сидячи на зустрічах, де кожен має свою експертизу.

Засновник конференції тоді сказав: «We are generalists in the world of specialists». Той факт, що ми не є експертами в кожній сфері, може бути силою. Це змушує нас співпрацювати зі своїми командами, щоб отримати класний результат. Робота продакт-менеджера полягає не в тому, аби казати всім, що робити, а у вивченні проблем та рішень з різних сторін та організації роботи всієї команди над спільним продуктом.

 

Дар’я Рева, PM у Point of Sale

Як у тебе виник інтерес до продакт-менеджменту?


Пам’ятаю, як здійснювала мрію своєї мами побувати в Парижі. Гуляючи по Парижу, мама дуже дивувалася, звідки я завжди знаю, як нам дістатися до місця призначення. Я відповіла, що користуюся Google-картами, на що мама сказала: «Дай Бог здоров’я людині, яка їх придумала» :)

Тоді я подумала, наскільки ж це, напевно, круто — створювати такі потрібні продукти.

Це сталося за два роки до того, як я стала продакт-менеджером.

Розкажи коротко про свій продукт та команду у Wix.


Наша команда працює над рішеннями для бізнесів з фізичною присутністю — магазинів, фітнес-клубів, салонів краси тощо. Ми розробляємо продукт Point of Sale, який допомагає проводити оплату, робити облік товарів, управляти базою даних лояльних клієнтів. Ми створили мобільний додаток, який взаємодіє з торговельним обладнанням як принтер для чеків, сканер штрихкодів та платіжний термінал. Так як додаток є частиною екосистеми Wix, користувачі можуть управляти своїм онлайн- і оффлайн-бізнесом на одній платформі, не витрачаючи ресурси на підтримку декількох систем. Більша частина команди знаходиться в Україні. Саме тут ми приймаємо рішення про плани розвитку продукту, створюємо дизайн, займаємося розробкою тощо.


Які продукти тебе надихають та чому?


Мене надихають не продукти, а люди, для яких вони створюються. А саме — ті, які продовжують рухатися вперед назустріч новим викликам. Працюючи у Wix, я спостерігаю, як малий та середній бізнес адаптується до нових реалій. І кого я побачила? Людей, які не скаржаться на світ, державу, долю, а роблять все, щоб знайти вихід з ситуації, що склалася. Один із прикладів таких людей — Нік Коллінз (UK), власник ресторану та кейтерингу Cleverchefs. Останні п’ять років Нік та його команда надавали послуги кейтерингу на весіллях та інших заходах по всій Великобританії. Потім наступив березень 2020 року і тотальний локдаун. Щоб не закривати бізнес і не звільняти співробітників, команда Cleverchefs запустила онлайн-магазин з продажу фудбоксів для різних подій. За два місяці Cleverchefs заробили понад 50 тис. фунтів стерлінгів лише у своєму інтернет-магазині Wix. Розширюючи свою бізнес-модель, Коллінз сподівається продовжувати розвивати Cleverchefs. Таким чином, магазин став не просто резервним планом, а карантин — поштовхом, щоб зробити і розвивати ще один канал продажів. Докладніше про його кейс можна прочитати тут. Сміливість і стійкість таких людей мене заворожують. І хочеться їм допомагати, створюючи продуктові рішення, які будуть давати такі можливості.


Найбільш корисна порада щодо кар’єри, яку коли-небудь отримувала.


Коли зовсім не знаєш, що робити, почни робити хоч що-небудь, і ясність прийде.


 

Людмила Небожак, PM у Wix Data


Як у тебе виник інтерес до продакт-менеджменту?


Все почалось з «кухонних» юзер інтерв’ю. Я працювала маркетологом у невеликому стартапі. Наш продукт мав виражену ключову фічу, і ми фокусували користувача на ній, показуючи на стартовій сторінці велику кнопку з коротким та чітким закликом до дії. Натиснувши на неї, користувач отримував готове рішення певної проблеми. Все виглядало просто та максимально зрозуміло.

Проте аналітика показувала, що на цю кнопку натискає зовсім малий відсоток користувачів, і роблять вони у продукті зовсім не те, що ми очікували. При цьому retention був непоганим, і активність використання продукту зростала.

Мені стало цікаво, чому так відбувається, тому я провела кілька «кухонних» інтерв’ю серед друзів, які потенційно потрапляли у нашу цільову аудиторію.

Завдяки цьому я вперше зрозуміла, наскільки сильно та неочікувано бачення цінності продукту може відрізнятись у бізнесу і команди та у кінцевого користувача. Ці інтерв’ю показали, що найцікавішим для наших юзерів було те, що ми вважали другорядним. Також я побачила проблеми у взаємодії: буквально кожен респондент здивувався, що кнопка з ключовим інструментом — це взагалі кнопка.

Питання та думки, які я почула, змінили моє розуміння того, як повинні створюватись продукти. Цей досвід вразив мене і став початком мого інтересу до продакт-менеджменту.


Розкажи коротко про свій продукт та команду у Wix.


Ми працюємо над Content Management System — системою, яка дозволяє створювати динамічні сайти, просто структурувати їх контент та керувати ним без написання жодного рядка коду.

Розвитком та розробкою продукту займаються 9 FED, 1 Product Designer, 1 QA та я. Також у продукт залучені маркетологи, менеджери служби підтримки, UX writer та інші спеціалісти з Вільнюса, Тель-Авіва та Маямі.

Які продукти тебе надихають та чому?


Я обожнюю Apple Notes за простоту та чистоту їх продукту. Впевнена, що вони мали достатньо спокуси перетворитись на Evernote, Notion чи ще щось. Могли б вбудувати компас, диктофон і месенджер на додачу. Але залишаються сфокусованими на простих, але по-справжньому затребуваних інструментах. Це продукт, який я використовую щодня, і ніколи й на секунду не задумуюсь над тим, де що шукати чи як щось влаштовано, бо він справді логічний та інтуїтивний. Суб’єктивно я знаходжу його справді красивим. Ви бачили їх контекстні меню?


Найбільш корисна порада щодо кар’єри, яку коли-небудь отримувала.


Одна з найкорисніших: «Спитай 5 разів “Чому?”».

Коли ти спілкуєшся з користувачами або знаходишся у пошуку певних відповідей, кілька разів повторене запитання «Чому?» допомагає збагнути цілі та цінності тих, хто використовує твій продукт. Користувач навряд чи скаже прямо, що хоче виглядати в очах боса ефективнішим за своїх колег або що за допомогою твого продукту завершує задачі швидше і має час подивитися серіал.

Визначення справжніх Gain & Pain допомагає краще розуміти потреби користувача, а кілька разів повторене запитання «Чому?» наштовхує на кращі рішення.


 

Аліна Орішич, PM у Wix BI Infra


Як у тебе виник інтерес до продакт-менеджменту?


Мене привела сюди нестерпна прикрість:) До цього я працювала рисерчером, і ми робили ринкові дослідження для різних ніш в IT на замовлення. Замовники задавали тему або продукт, а ми вивчали конкурентів, можливості на ринку, локальні особливості та інше — усе, щоб знайти шляхи для розвитку продукту.

Потім ми віддавали наші знахідки та інсайти у їх руки і ніколи не бачили, що трапляється далі! У якийсь момент мені почало ставати сумно за кожне таке дослідження, де я не можу вирішувати, що робити далі, що створити для ринку, що спробувати, не знаю, яким може бути результат.

Ось так я і подумала: а чому б не спробувати стати тією людиною, що відповідає за повний цикл? І за кілька місяців мені пощастило отримати мою першу позицію продакта.

Розкажи коротко про свій продукт та команду у Wix.


Це найважче запитання, іноді складно пояснити навіть коллегам у Wix:)

Моя команда відповідає за внутрішні інструменти для аналітики і збору даних, а також навантажену інфраструктуру для цього. За рахунок великої групи продуктів у Wix є багато даних про користувачів, ну ду-у-у-же багато. Тому ми працюємо над власною системою для збору та надання цих даних нашим внутрішнім користувачам — аналітикам Wix. Без даних неможливе будь-яке продуктове рішення у Wix, і це завжди тримає мене в тонусі.

Які продукти тебе надихають та чому?


Я у захваті від Calm — як із продуктової, так і з користувацької точки зору. Це додаток для медитацій і релаксу, і, мабуть, єдиний відомий мені продукт, де я фізично відчуваю турботу про себе на кожному кроці! Мені здається, що у кожному продукті це відчуття для користувача вкрай важливе, навіть якщо неможливо виміряти його вплив на головні бізнес-показники. Врешті решт, це окупиться.

А ще, зазвичай, економіка B2C-продуктів працює на боротьбі за увагу і постійному затягуванні користувача витрачати якнайбільше часу у додатку. І неймовірно, що у випадку Calm це працює на користь: більше медитуєш — краще емоційний стан. Тобто можна вигідно використовувати усі кращі продуктові хитрощі по формуванню звички до продукту без будь-яких етичних конфліктів.

Найбільш корисна порада щодо кар’єри, яку коли-небудь отримувала.


Найбільш на мене вплинула думка: «Важливо не що робити, а як». Я багато працювала із технічно-орієнтованими B2B-продуктами, і мені часто казали, що я займаюсь чимось неймовірно нудним. Також у мене траплялись вигорання, і я думала, що справа у цій конкретній роботі, цій сфері й професії. Але врешті я зрозуміла, що важливим є тільки творчий підхід, тільки він робить щось видатним. Якщо проаналізувати, найцікавіші продукти зазвичай і з’являються у «нудних» сферах.


 

Олександр Баранников, PM у Payments by Wix


Як у тебе виник інтерес до продакт-менеджменту?


Пам’ятаєте, колись у дитинстві за допомогою Lego можна було створити що завгодно: абстрактні деталі могли стати будинком, машиною, конвеєром, заводом? А в кінці взагалі ціле місто можна було побудувати, ну, звичайно, якщо деталей вистачало.

Так ось, продакт-менеджмент в уже зрілому віці здався мені такою ж грою в Lego, але в масштабі. З деталей можна створити абсолютно різні продукти, які вирішують справжні проблеми реальних людей. І якщо ти все зробиш правильно, люди будуть раді заплатити тобі за це гроші. Ну хіба не круто?

До речі, деталей і в продакт-менеджменті постійно не вистачає, і щоразу доводиться вирішувати, що важливіше: «машина» або «дім».

Першим продуктом, який я «побудував», був інтернет-магазин екіпа для екстрим-спорту в 2011 році. Це була робота-мрія для 21-річного хлопця — на перетині хобі, нових технологій і трендів. Тоді мені довелось познайомитися з усіма основами продуктового менеджменту, хоч назва посади і була іншою.

Після був ще один інтернет-магазин, потім ми з другом створили свою компанію з розробки сайтів і вебпродуктів для сторонніх клієнтів. Ось тут я точно усвідомив, що продакт-менеджмент — то любов, а створювати для когось під замовлення — не моє. Я люблю жити продуктом, знати кожну дрібницю в ньому, розуміти клієнтів, їх бажання і болі.

Ось так і виник інтерес до продакт-менеджменту. Це не було щось, що трапилось одним днем, а викарбовувалось протягом життя.


Розкажи коротко про свій продукт та команду у Wix.

Моя команда вирішує одну з найважливіших проблем будь-якого бізнесу — отримання грошей від клієнтів. Продукт, над яким ми працюємо, дозволяє підключати платіжні системи до сайтів Wix. Головний виклик — зробити так, щоб користувач в кілька простих кроків міг отримувати гроші від клієнтів на свій банківський рахунок.

Ми робимо нудну процедуру банківських перевірок легкою, швидкою і простою. Два кліка — і ти вже можеш продавати на своєму сайті.

Над цією нелегкою справою працює моя суперкоманда Onboarding and Account Management Payments by Wix. Cheers to them ✌️


Які продукти тебе надихають та чому?


Таких продуктів багато, але найулюбленіший — це екосистема Apple. Їх пристрасть до створення простих стильних продуктів драйвить мене, а їх принциповість і власне бачення того, яким повинен бути продукт, надихає. Ну, і звичайно ж, масштаб впливу Apple на весь продуктовий світ — це щось неймовірне, на межі з релігією.


Найбільш корисна порада щодо кар’єри, яку коли-небудь отримував.


Не бійся помилятися! Ті, хто бояться поразок, скуті страхом і не можуть створювати і рухатися вперед. Вони не здатні до інновацій та креативу.

bottom of page